Dzieci a wyjazd urlopowy – jak się do niego przygotować? Kiedy najlepiej wyjechać i gdzie?
Kiedy rodzina się powiększa, wiele rzeczy się zmienia. Planowanie urlopu także, jednak nie aż tak bardzo, jak mogłoby się wydawać. Dzieci nie są przeszkodą do udanego wypoczynku, trzeba tylko nieco inaczej go zaplanować.

Podstawą wyjazdu urlopowego z dziećmi jest wybranie miejsca, które będzie dla nich przyjazne. Na szczęście nie ma z tym większego problemu, ponieważ istnieje bardzo dużo różnego rodzaju pensjonatów czy ośrodków agroturystycznych i wypoczynkowych, a nawet hoteli, które są dostosowane do goszczenia całych rodzin. Najczęściej są one wyposażone w place zabaw, a niektóre oferują również specjalne formy rozrywek dla najmłodszych.

Warto zadbać również o to, aby wyjazd urlopowy z dziećmi był jak najdłuższy. Dlaczego? Jeśli wyjeżdżamy gdzieś dalej i zmieniamy mikroklimat, dziecięce organizmy potrzebują kilku dni na zaadaptowanie się do nowych warunków. Co istotne, taki wyjazd jest dla dzieci niezwykle korzystny, ponieważ hartuje ich młody organizm, a w zależności gdzie się dokładnie udajemy, niesie ze sobą jeszcze inne zdrowotne zalety, o których za chwilę.

Co do kwestii tego, kiedy wyjeżdżać, to z mniejszymi dziećmi łatwiej zorganizować urlop wakacyjny, czyli ten w okresie cieplejszych miesięcy. Nie tylko ilość bagażu będzie wtedy mniejsza, ponieważ letnie ubrania są po prostu mniejsze, ale również form rozrywek dla całej rodziny jest o wiele więcej.

Odwieczne pytanie, gdzie pojechać z dziećmi, nad morze czy w góry? Obie opcje są równie dobre i mogą stanowić świetne wakacje dla całej rodziny. Nad morzem nasze pociechy zażyją zbawiennego wpływu jodu, magnezu czy bromu. A morskie kąpiele nie tylko wzmocnią ich organizm, ale będą również niezapomnianą przygodą. Tak samo, jak budowa olbrzymich zamków z piasku czy rejs statkiem.

Góry i ich klimat także mają swoje zalety, szczególnie dla dzieci, które mają problemy z drogami oddechowymi. Nic tak nie dotlenia organizmu, jak piesze wędrówki, a po nich nawet największy niejadek nabierze wilczego apetytu. Wybierając się w góry z dziećmi, musimy jednak pamiętać o dostosowaniu szlaku do ich możliwości. Doświadczenie pokazuje, że nawet kilkuletnie dziecko bez problemu dojdzie do Morskiego Oka. Przy mniej popularnych szlakach zadbajmy jednak o to, aby były na nich liczne schroniska, w których spokojnie odpoczniemy lub znajdziemy schronienie na wypadek załamania pogody.