Jak przygotować się do dalekich podróży z dziećmi. O co należy zadbać i w jakich aspektach zabezpieczyć
Wiele osób rezygnuje z dalekich wycieczek z powodu swoich pociech. Tymczasem okazuje się, że dzieci w podróży – również tej naprawdę długiej – mogą sobie świetnie radzić. Należy jednak zadbać o ich odpowiednie przygotowanie.

Podróż dla dzieci może stanowić niezapomnianą przygodę. I co ciekawe, z odpowiednim podejściem i przygotowaniem, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zniosą ją lepiej niż rodzice. Co zrobić, aby tak się stało?

Sprawdź dokumenty
To właśnie od tego warto zacząć przygotowania do podróży. Tyczy się to zwłaszcza tych, którzy zdecydowali się na zagraniczny wyjazd. Sprawdzamy zatem, czy maluch posiada wszystkie wymagane dokumenty, a także czy nie skończyły się terminy ich ważności. Co istotne, zwróćmy uwagę, gdzie je pakujemy. Nie należy umieszczać ich na spodzie bagażu. Idealnym miejscem jest torba podręczna, dzięki której wszystko będzie dostępne pod ręką, co pozwoli uniknąć niepotrzebnego stresu.

Przytulanka
Obowiązkowy towarzysz każdej dziecięcej podróży. Bez względu na to, czy dziecko ma dopiero trzy, czy już dziesięć lat. Ulubiona przytulanka sprawi, że poczuje się pewnie i bezpiecznie. Pomoże mu również zasnąć. Przyda się w samolocie, autobusie, samochodzie, a także już na miejscu w hotelowym pokoju.
Warto postawić także na inne zabawki, które urozmaicą maluchowi podróż. Jeśli tylko mamy do dyspozycji podkładkę, świetnie sprawdzą się kredki. A gry planszowe z magnetycznymi spodami to idealna propozycja dla nieco starszych dzieci.

Odpowiednie zaplanowanie podróży
Jeśli zamierzamy lecieć samolotem, a do lotniska mamy dość blisko, problemu w zasadzie nie ma. Jest to szybki, a jednocześnie wygodny środek transportu. Gorzej, jeśli planujemy pokonać mnóstwo kilometrów własnym samochodem. Wówczas liczy się odpowiednie planowanie.
Należy uwzględnić miejsca postojowe, na których dziecko będzie mogło się wybiegać. Odsunięty od drogi parking nada się do tego idealnie, pozwoli maluchowi odpocząć i chociaż na chwilę oderwać się od nudnej podróży. Dobrze jest również ruszyć w drogę przed wieczorem. Przez kilka godzin dziecko będzie zainteresowane mijanym krajobrazem, a następnie pójdzie spać. To dobre rozwiązanie, jeśli chcemy sobie i maluchowi zapewnić spokój w czasie jazdy.
Odpowiednie przygotowanie do podróży pozwoli uniknąć niepotrzebnego stresu. Sprawi, że dziecko będzie miło wspominać wyjazd i czekać z wypiekami na twarzy na kolejne wojaże.