Jak zadbać, aby dziecko się nie rozchorowało
Jak zadbać, aby dziecko się nie rozchorowało, czyli o czym należy pamiętać, wybierając się z dzieckiem na spacer w różnych porach roku

Spacery na świeżym powietrzu niosą ze sobą wiele korzyści. Obok dotlenienia organizmu, są również doskonałym sposobem na wzmocnienie odporności oraz… nudę. Spacerować z dzieckiem można przez cały rok, jednak w zależności od pory roku trzeba się do tego odpowiednio przygotować. Sprawdź jak to zrobić!

Na spacer można zabrać już dwutygodniowego niemowlaka i to nawet zimą, jeśli tylko temperatura nie jest skrajnie niska i nie zasypało nas pół metra śniegu. Wystarczy do tego porządny wózek wyposażony w budkę i folię ochronną, odpowiednie ubranie oraz śpiwór i kocyk. Jednak przed pierwszym spacerem pamiętajmy o werandowaniu.

Przed spacerem zawsze musimy dopilnować, by pieluszka dziecka w chwili wyjścia z domu była sucha. Oczywiście malec musi być ciepło ubrany. Szczególnie ważne jest, by miał dobrze przykrytą główkę, zatoki i uszka (czapeczka musi przylegać, ale zbytnio nie uciskać), a także osłonięte stópki i dłonie. W tym przypadku świetnie sprawdzają się pełne kombinezony dla niemowlaków. Pamiętajmy przy tym, aby zarówno nie przegrzać, jak i nie wychłodzić malucha, ponieważ obie sytuacje mogą doprowadzić do choroby.

W chłodne zimowe, jesienne i wczesnowiosenne dni, warto ubierać dziecko na cebulkę, czyli w kilka warstw ubranek, które można łatwo zdjąć, jeśli maluchowi jest za gorąco. Można również wziąć dodatkowy kocyk, na wypadek, gdyby było jednak za chłodno.

Sposobem, którym skontrolujemy czy nasz maluch się nie przegrzewa lub nie marznie, jest dotknięcie skóry jego karku. Gdy jest ciepła i sucha, to znaczy, że nasza pociecha ma się idealnie. Wilgotna i gorąca świadczy o przegrzaniu, a zimna o konieczności dodatkowego opatulenia szkraba.

Spacery latem z jednej strony są wygodniejsze, ponieważ możemy ubrać malucha lżej, jednak z drugiej wiążą się z koniecznością ochrony jego delikatnej skóry przed promieniowaniem UV. W tym celu warto korzystać z wózków spacerowych wyposażonych w budkę lub w parasolkę.

Malca trzeba również posmarować specjalnym kremem z filtrem przeciwsłonecznym, dedykowanym dla najmłodszych. Wtedy będziemy mieli pewność, że nasze dziecko jest nie tylko chronione, ale i sam produkt także jest w pełni bezpieczny dla jego zdrowia.

Zanim zastosujemy filtr na całą odsłoniętą skórę, warto wcześniej przeprowadzić test, czy maluch nie jest uczulony na jakiś składnik preparatu. W tym celu wystarczy posmarować kawałek skóry i poczekać czy nie występuje reakcja alergiczna.

W razie możliwości warto spacerować z dziećmi codziennie. Jest to nie tylko wspaniała forma rozrywki, ale także doskonały trening ruchowy, a przede wszystkim możliwość hartowania organizmu naszych maluchów i po prostu zwykła przyjemność.