Podróże małe i duże – jakimi środkami transportu się poruszać

Podróżowanie z dziećmi to wyzwanie, które wymaga sprawnej organizacji, a w tym zaplanowania rozrywki, która umili maluchom wycieczkę. Im dłuższą podróż planujemy, tym lepiej powinniśmy się do niej przygotować. I to pod każdym możliwym względem.

Nie będzie dla nikogo zaskoczeniem, że najwygodniejszym sposobem podróżowania z dziećmi jest samochód. Zapakujemy do niego cały niezbędny bagaż, a na dodatek spokojnie kontrolujemy całą podróż, łącznie z postojami i tempem pokonywania drogi. Niestety nie zawsze możemy skorzystać z tak wygodnego środka lokomocji i musimy wybrać pociąg, autobus lub nawet samolot.

Podróżowanie zbiorowymi środkami transportu jest nieco bardziej uciążliwe i to nie tylko ze względu na samą obecność dzieci, które czasami trudno upilnować w większym tłumie, przez co wszystko może przebiegać o wiele bardziej nerwowo.

Dużym utrudnieniem jest także przewożenie dodatkowych bagaży, które musimy zabrać ze względu na dzieci oraz ciągłe przenoszenie wózka, jeśli maluch jeszcze z niego korzysta. W przypadku dłuższych tras czy lotów problemem jest również zajęcie uwagi dziecka na tak długi czas. Co możemy zatem zrobić, aby przetrwać podróż z dziećmi cało, czyli w zdrowiu na ciele i umyśle, i czerpać z niej radość?

Jeszcze przed samą podróżą warto wprawić dzieci w stan zaciekawienia całym wydarzeniem. Możemy to zrobić, przedstawiając wszystko jako wspaniałą przygodę. Oprócz tego koniecznie musimy pozwolić zabrać maluchowi przynajmniej kilka ulubionych zabawek. Zadbajmy o to, by były to akurat te o najmniejszych gabarytach, ponieważ najpewniej to my będziemy je nosić.

Poza tym warto odświeżyć sobie pamięć o rymowankach, piosenkach i zagadkach, które również pomogą zająć uwagę naszych pociech. Można też zabrać ze sobą książeczkę z ulubionymi bajkami dzieci. Ciekawą rozrywką będą także specjalne karty ze zgadywankami, które zajmują niewiele miejsca w bagażu, a pozwalają na skuteczne zabicie czasu w podróży nie tylko dzieciom, ale również rodzicom. Dobrym pomysłem może być wykorzystanie nowoczesnych technologii i wrzucenie na tablet lub smartphone kilku audiobooków z bajkami dla dzieci albo gier, co może okazać się ostatnią deską ratunku.

Podróżowanie z dziećmi nie musi wyglądać jak wyjazd wakacyjny filmowych amerykańskich rodzin, żeby jednak tak było, musimy podejść do sprawy poważnie, planując dokładnie wszystkie etapy podróży, zabierając ze sobą tylko niezbędne rzeczy i wprawiając siebie oraz swoje pociechy w jak najlepszy nastrój.